10 chýb pri používaní kondómu

Pridané: 04.05.2016

Používanie kondómu je pre páry cenovo dostupná metóda ochrany pred otehotnením, či sexuálne prenosnými chorobami. Pre dosiahnutie maximálnej miery ochrany je však potrebné pri ich používaní dodržať niekoľko dôležitých bodov.

 

V našom článku prinášame zoznam najčastejších chýb pri používaní kondómov.Zároveň však pri každom bode uvádzame správne použitie, resp. spôsob ako týmto chybám predchádzať.

 

 

1. Neodstránenie vzduchu zo špičky

 

Pri používaní kondómu je základom jeho správne nasadenie. V špičke kondómu musí zostať miesto na spermie a zároveň je dôležité, aby sa z nej vytlačil všetok vzduch, aby nedošlo k prasknutiu kondómu.

 

Pri nasadzovaní je preto dôležité chytiť kondóm na špičke, a tak ho vyrolovať priamo na penis. Chytením kondómu za špičku zabezpečíme, aby v nej nezostal žiaden vzduch a zároveň tak zostane miesto na ejakulát.

 

2. Rozbalenie kondómu

 

Pri rozbaľovaní kondómu je dôležité vyhnúť sa nožniciam, ostrým predmetom, nechtom či zubom. Ak ho pri rozbaľovaní natrhneme, celá jeho používanie vyjde nazmar.

 

Práve preto má balenie kondómu po stranách zárezy, pre jednoduchšie otvorenie. Najbezpečnejšie je otvoriť kondóm navrchu, aby nedošlo k jeho poškodeniu.

 

 

3. Nedostatočná lubrikácia


Používanie lubrikačného gélu je odporúčané hneď z niekoľkých dôvodov: pre ňu je to príjemnejšie, jemu to ide jednoduchšie a kondóm nie je tak namáhaný. Je však dôležité používať kondómy na vodnej alebo silikónovej báze. Gély na olejovej báze môžu kondóm (alebo aj iné erotické hračky) poškodiť.

 

Výhodou gélov na vodnej báze je, že nezanechávajú žiadne škvrny a nie je problém ich ľahko zotrieť. Tieto gély sa jednoducho vyparia, alebo vstrebú do tela, takže po nich nezostanú žiadne stopy.

Na druhej strane vydržia kratšie ako silikónové gély, čo vyriešite jednoduchým pridaním gélu počas Vašich hier.

Lubrikanty na silikónovej báze sú ideálne pre análny sex, keďže vydržia dlhšie ako gély na vodnej báze. Tieto gély je potrebné po použití zmyť mydlom, keďže sa pri styku nevstrebú, resp. nevyparujú.

 

4. Opačné nasadenie

 

Možno sa vám už stalo, že ste začali kondóm nasadzovať a zistili ste, že ho neviete zrolovať, lebo ste ho nasadili opačne. Jednoducho ste ho otočili a navliekli správne. Týmto ste sa však vystavili poriadnemu riziku, keďže stačí kvapka, ktorá už bola na žaludi a tá sa mohla dostať práve na stranu, ktorá prichádza do styku s partnerkou.

 

Pred použitím je preto dôležité kondóm skontrolovať, alebo do neho fúknuť, aby ste videli, na ktorú stranu ho treba zrolovať.

 

5. Nedostatočné nasadenie kondómu

 

Ak si kondóm nasadíte len za žaluď, alebo do polovice penisu, riskujete, že sa vám počas styku zošmykne a tým pádom je celá snaha o ochranu zbytočná.

Kondóm si preto treba zrolovať až na koniec penisu.

 

6. Opätovné použitie kondómu

 

Kondómy sú určené len na jedno použitie. Žiaden kondóm nie je určený na viacnásobné použitie. Po použití, či ste dovnútra ejakulovali, alebo nie, je potrebné kondóm zahodiť do koša.

V našom eshope nájdete kondómy už od 0,23 Eur, takže riskovanie za to naozaj nestojí.

 

7. Neskoré nasadenie alebo veľmi skoré odstránenie kondómu

 

Je dôležité nasedenie kondómu ešte pred stykom a zároveň ho odstrániť až po ňom. Každá kvapka je v tomto prípade možné riziko.

 

8. Žiadna kontrola kondómu

 

Pri nasadzovaní je dôležité aspoň prebehnúť pohľadom, či nikde na kondóme nie je trhlina, alebo nie je inak poškodený.

Takáto kontrola sa robí najľahšie na farebných kondómoch, na ktorých vidno, ak je na kondóme niečo podozrivé.

V našom eshope nájdete napríklad čierne, červené, alebo žlté kondómy.

 

9. Skladovanie kondómu

 

Kondóm je dôležité správne skladovať, aby nedošiel do styku s ostrými predmetmi. Tak isto by sa nemal nosiť  v peňaženke, alebo vo vrecku nohavíc.

 

10. Odstránenie kondómu

 

Kondóm je dôležité hneď po ejakulácii odstrániť z penisu, kým je v stoporenom stave. Ak penis ochabne, kondóm sa môže uvoľniť a ejakulát uniknúť.

 

Po odstránení je dôležité kondóm zabaliť napr. do servítky a zahodiť do koša.


Späť na zoznam článkov
Zatvoriť

K článku neboli pridané žiadne komentáre vložiť nový komentár

Copyright 2015 - 2024 © svetkondomov