Aká spoľahlivé sú kondómy?

Pridané: 04.05.2016

V príbalových letákoch pri kondómoch sa často stretnete s informáciou, že kondómy sú vysoko efektívne, ale žiadna forma ochrany pred počatím nezaručuje 100% bezpečnosť. Samozrejme okrem sexuálnej abstinencie, ktorú však nikto nemá rád.

 

Aká je teda skutočná spoľahlivosť kondómov?

 

Rôzne zdroje uvádzajú odlišné hodnoty, aká je spoľahlivosť kondómov pri používaní. Navyše je treba povedať, že spoľahlivosť je značne ovplyvňovaná aj ďalšími faktormi, ktoré ju môžu vo vysokej miere ovplyvniť. Medzi najdôležitejšie faktory môžeme zaradiť:

  • skladovanie kondómov - kondóm by nemal byť skladovaný v peňaženke, alebo vo vrecku. Môže sa tým poškodiť, hlavne ak sú pri ňom aj ďalšie predmety, ako kľúče, alebo mince.
  • správne používanie kondómu - otvorenie obalu kondómu nožnicami, alebo zubami, nasadzovanie kondómu zlou stranou, alebo nenechanie dostatočného priestoru na ejakulát - toto sú najčastejšie chyby, ktorých sa dopúšťame pri používaní kondómu. Akým ďalším chybám sa vyhnúť pri používaní kondómu sme písali aj v našom článku.
  • správna veľkosť kondómu - ak Vás príroda obdarila o niečo viac, ako ostatných, určite ste zistili, že klasické kondómy Vás doslova škrtia. Nielen, že si potom milovanie tak neužijete, ale aj kondóm je viac namáhaný a hrozí vyššie riziko pretrhnutia. Na druhej strane, pokiaľ Vám kondóm nedrží poriadne ani pri stoporenom penise, je veľmi dôležité nájsť vhodný menší kondóm, aby nedošlo k stiahnutiu počas styku.
  • dátum exspirácie kondómu - rovnako, ako pri ostatných výrobkoch, aj kondómy majú svoj dátum exspirácie a je preto dôležité ho pred stykom skontrolovať.
  • používanie olejových lubrikantov - ak si chcete spríjemniť spoločné chvíle napríklad erotickou masážou, rozhodne vynechajte výrobky na báze oleja. Pre použitie s kondómami sú vhodné lubrikanty a gély na báze vody, alebo silikónu.

Pri správnom používaní kondómov je teda ich spoľahlivosť až 98%. Každé porušenie vyššie uvedených bodov však znižuje ich spoľahlivosť.

 

Netreba však zabúdať, že kondóm je jediná metóda, ktorá Vás ochráni pred sexuálne prenosnými chorobami. Ak teda mávate sexuálny styk s osobou, ktorú nepoznáte dôverne, alebo ak nemáte jedného stáleho sexuálneho partnera, malo by byť používanie kondómov pre Vás samozrejmosťou.

 

Rovnako sú kondómy najdostupnejšia forma ochrany pred počatím a sú jedinou možnosťou ochrany, ktorá so sebou neprináša žiadne vedľajšie účinky.

 

 

 


Späť na zoznam článkov
Zatvoriť

K článku neboli pridané žiadne komentáre vložiť nový komentár

Copyright 2015 - 2024 © svetkondomov